اسبونیوز : ماه رمضان که نزدیک می شود همه خود را برای مهمانی خدا آماده می کنند . شاید برخی از مدت ها قبل منتظر این ماه هستند ، منتظر لحظه های افطار ، منتظر ربنایش ، منتظر لحظه های سحر با مناجات هایش ، منتظر سحر خوانی ، منتظر شب های احیا ، منتظر شب های قدر و مهمتر ، منتظر لحظه هایی هستند که خود را به خدا نزدیک تر احساس کنند . وقتی که عطر رمضان در خانه های مردم اسبوکلا می پیچد ، آن ها هم خود را مهیای روزه می کنند . در این نوشتار قصد دارم نگاهی بیاندازم به آداب و رسوم مردم اسبوکلا در این ایام که در ادامه خواهد آمد.

سفره های اسبوکلایی ها در ماه رمضان

چند روز مانده به ماه رمضان مادران و بانوان اسبوکلایی مایحتاج مورد نیاز برای غذاهای ویژه ی ماه رمضان را آماده می کنند . مثلا برای تهیه ی فرنی ، که در بیشتر افطاری ها مصرف می شود ، آرد برنج تهیه می کنند . یا حتی چندین روز قبل سبزی می کارند که برای سر سفره ی افطار و سحری سبزی داشته باشند. سر سفره های افطاری نان و خرما و چای ، پنیر و سبزی ، آش رشته ، فرنی ، نشاسته حلوا ، آب گوشت ، سالاد فصل و الویه و ... دیده می شود . در گذشته که تنور ها به راه بود و نان های سنتی پخت می شد ، موقع افطار عطر نان سنتی اشتیاق برای سفره های افطاری را صد چندان می کرد. مردم اسبوکلا برنج و گوشت و ماست و سبزی ، کتلت و ... را برای سحری استفاده می کنند . ماه مبارک که نزدیک به نیمه می رسد اطعام ها آغاز می شود و هر کس در حد توان خود افرادی را برای افطاری یا سحری به منزل خود دعوت می کند. اغلب این مراسم ها با روزه خوانی همراه است.

برنامه های مذهبی ماه مبارک رمضان در اسبوکلا

سحرهای ماه رمضان ، یکی دو ساعت مانده به اذان ، همه ی مساجد دعای سحر پخش می کنند تا مادران و بانوان روستایی برای تهیه سحری بیدار شوند. به اصطلاح سحر خوانی می کنند. البته در سال های قبل یکی از افراد روستا این کار را انجام می داد و به صورت زنده دعا می خواند. در قدیم که برق و بلند گو و تلویزیون نبود با زدن بر روی حلب ، همسایه ها را بیدار می کردند و یا یکی از اهالی با در دست داشتن لمپا یا بادی ، خیابان های روستای را می پیمود ، درها و پنجره های خانه ها را می کوبید و و با فریاد « سحر برخیز» ، « سحر برخیز که صبح صادق آمد» اهالی را برای سحر بیدار می کرد . البته خیلی ها هم با صدای خروس ها که به طور طبیعی زمان سحرگاه را اعلام می کنند بیدار می شدند. همسایه ها هم اگر چراغ خانه کسی روشن نبود آن ها را صدا می زد . دوباره موقع اذان هم ، نوای دلنشین اذان از بلندگوهای مساجد اسبوکلا پخش می شود . بعد از افطار هم نماز جماعت در مساجد برگزار می شود و پس از دعا ، روحانی مسجد بالای منبر سخنرانی می کند. مردم با شیرینی و یا چای پذیرایی می شوند . دعای مخصوص روز های ماه رمضان نیز خوانه می شود . در ایام احیاء هم مردم در مساجد به عزاداری برای امام علی (ع) و شب زنده داری می پردازند و دعاهای مخصوص این شب ها خوانده می شود . به خصوص دعای جوش کبیر (صد بند) که قدیمی ها آن را با سرعت بیشتر و شیوه ی خاصی قرائت می کنند . اجرای محافل انس با قرآن یکی دیگر از برنامه های ماه مبارک رمضان است که چند سالی است برگزار می شود .